Żółty kwiat rosnący w przydomowym ogrodzie

Jakim sposobem zaplanować swój ogródek ze snów?

Ogród jest miejscem kojarzącym się ze spokojem i odpoczynkiem. Umożliwia kontakt z przyrodą, którego często ludziom brakuje, zwłaszcza jeżeli mieszkają w miastach. Relaks w naturalnym otoczeniu lepiej regeneruje siły, pozwala głęboko odetchnąć. Nie w każdym przypadku jednak dysponuje się wielkim terenem na urządzenie tego ogrodu. Zazwyczaj jest to nieduży kawałek terenu za domem, który jednak również można korzystnie zagospodarować.

prace prowadzone w przydomowym ogrodzie
Autor: Terry Madeley
Źródło: http://www.flickr.com
Istotna jest właściwa organizacja działań i uprzednie poczynienie planów. Nie należy podejmować działań tego rodzaju pochopnie, dobrze jest zacząć od zapoznania się z zagadnieniem. Analogicznie jak w innych sprawach, również w organizowaniu ogrodu warto poprosić o poradę fachowców. Można również sięgnąć do rozmaitych źródeł informacji takich jak strony internetowe czy tematyczne programy w telewizji. Wystarczająca wiedza umożliwi podjęcie prac z pewnością, że ogród będzie tym wymarzonym miejscem.

Rośliny
Jedną z najważniejszych kwestii podczas organizowania ogrodu jest to, jakie rośliny mają tam się znaleźć. Niegdyś popularne było posiadanie ogródków warzywnych, dzięki którym miało się świeże jarzyny bez konieczności nabywania ich. Obecnie dominują rośliny proste w pielęgnacji, takie jak trzmielina (http://www.projektoskop.pl/a-922-trzmielina.html). Ogólnie krzewy ozdobne zdobyły stały się bardzo popularne z uwagi na niewielkie wymagania dotyczące pielęgnacji i efektowny wygląd. Warto też zainwestować w drzewka owocowe pod warunkiem, że ma się więcej przestrzeni. Wybór kwiatów i roślin zależy w dużym stopniu od gustu. Nie należy jednak zapominać o takich kwestiach jak uczulenia mieszkańców czy dobro zwierząt, dla których niektóre rośliny są trujące.

Dodatki
Ogrody przydomowe (aby wiedzieć więcej zerknij: przydomowy ogród w projektoskop) mogą się różnić różnymi elementami, takimi jak rozmieszczenie elementów czy rodzaj uprawianych roślin. Cechą wyróżniającą jeden ogródna tle innych jest jednak nierzadko wykorzystanie specyficznych elementów dodatkowych. Mogą to być takie elementy jak oczko wodne czy innego rodzaju zbiornik, mostek, altanka i dużo innych. Można również urządzić ogród w jednym wybranym stylu, na przykład japońskim i wykorzystywać dodatki konsekwentnie z tej jednej stylistyki. Umiejętne dobranie i nieprzesadzenie z liczbą takich elementów pozwoli na uzyskanie niepowtarzalnego efektu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>